Rada Parafialna stanowi grono osób służących proboszczowi opinią we wszystkich sprawach duszpasterstwa parafialnego. Skład Rady powinien odzwierciedlać przekrój społeczny wspólnoty parafii, czyli powinien uwzględniać takie elementy, jak: struktura wieku, zawodu, wykształcenia. Powinny to być osoby odznaczające się odpowiednią wiedzą, roztropnością i uczciwością, zaangażowaniem w życie parafii. Należy pamiętać, że rada ma charakter pomocniczy z głosem doradczym. Decydujący głos przypada we wszystkich sprawach Księdzu Proboszczowi. W skład rady nie mogą wchodzić osoby obłożone karami kościelnymi, w powszechnym odczuciu parafian niegodne do pełnienia tej funkcji.
Główna funkcja Rady Parafialnej polega na współpracy z duszpasterzami w podejmowaniu inicjatyw, które wiążą się z życiem wspólnoty parafialnej. Są to sprawy bieżące, jak i przedsięwzięcia związane z różnymi wydarzeniami, rocznicami i tego typu podobnymi uroczystościami. Parafialna Rada Duszpasterska powinna troszczyć się również o życie duchowe parafii, pomagając w organizacji różnych form pobożności, festynów, pielgrzymek itp. Dzięki temu życie konkretnej wspólnoty parafialnej staje się bogatsze. Parafialna Rada Duszpasterska wspomaga także duszpasterzy w pracy katechetycznej, zgłaszając propozycje i określając sposoby dotarcia do wiernych, by dzięki temu poszerzać ich wiedzę i pogłębiać własną religijność. Rada Duszpasterska dba również o pozyskanie nowych wiernych przez proponowanie konkretnych form ewangelizacji.
Do zadań Rady należy wyrażanie opinii w sprawach dotyczących parafii oraz wysuwanie propozycji i wniosków zmierzających do doskonalenia pracy parafialnej. Rada nie jest po to, by kierować parafią. Ma ona jednak głos doradczy w potęgowaniu działalności pasterskiej. Ponieważ wykonywanie tych zadań wymaga od członków Rady dojrzałości duchowej i odpowiedniego poziomu religijnej wiedzy, to powinni oni stale pogłębiać swoje życie wewnętrzne i swoją wiedzę poprzez czytanie Pisma Świętego, słuchanie wykładów, rekolekcje, itp…