U Józefa
Numer 16/2024 (1012) Biuletyn Parafialny  

REFLEKSJA

Św. Jan Ewangelista naucza, iż wielu ludzi zbliżało się do Jezusa widząc znaki, jakie On czynił. Wśród nich jest także Nikodem, członek Wysokiej Rady, człowiek uczony, o szerokich horyzontach, który w swoim myśleniu nie zamyka się szczelnie, jak czynią to faryzeusze. Udaje się on w nocy do Mistrza. Rozmowa toczy się w Jerozolimie, w bliżej nieokreślonym domu. Noc staje się symbolem – ewangelista chce opowiedzieć o ciemności niewiary, wciąż tkwiącej w sercu Nikodema, o jego lęku przed dokonaniem odważnego wyboru wobec ludu i pewnej potrzebie intymności, niezbędnej dla stawiających pierwsze kroki w kierunku światła. Doświadczając własnej niezdolności do zrozumienia nowego życia wskazanego przez Jezusa, Nikodem może swobodnie otworzyć się na dar, który pochodzi z góry.

Ewangelia IV niedzieli Wielkiego Postu przedstawia część rozmowy Jezusa z Nikodemem. Tematem podstawowym jest zbawienie, które pochodzi z wywyższenia Jezusa, czyli z Jego krzyża. To podstawowe wydarzenie dla wiary, konieczne do życia wiecznego. Św. Jan widzi właśnie w tajemnicy krzyża moment prawdziwej chwały Jezusa, chwały miłości, która całkowicie objawi się w męce i śmierci. Paradoksalnie, w ten sposób krzyż – znak niepowodzenia, śmierci i potępienia – staje się znakiem odkupienia, życia i zwycięstwa. Dzięki wierze można stać się uczestnikiem zbawienia. Benedykt XVI naucza: „Bóg nie dominuje, ale kocha bez miary. Swojej wszechmocy nie wyraża w karaniu, ale w miłosierdziu i przebaczeniu. Zrozumienie tego wszystkiego oznacza wejście w tajemnicę zbawienia” (Homilia, 4.11.2010).

Spotkanie Jezusa z Nikodemem jest wezwaniem, aby przywódca faryzeuszów zbliżył się do światła. Dzięki spotkaniu z Panem w czasie swojej wewnętrznej nocy przyjął dar Bożej miłości. „W centrum znajduje się nie prawo i oparta na nim sprawiedliwość, ale miłość Boga, która umie czytać w sercu każdego człowieka, aby zrozumieć jego najbardziej ukryte pragnienia i która musi mieć pierwszeństwo nad wszystkim” (MeM 1). Bóg kocha każdego człowieka i zbawia go łaską, która powinna się przekształcić w aktywne życie, pełnienie dobrych czynów. Kiedy bardziej niż nadzieja i ewangeliczna kreatywność przeważają w nas pesymizm i brak wiary w owocność podejmowanych działań, czyż nie oznacza to, że „wszystko staje się niejasne, nie można odróżnić dobra od zła, drogi prowadzącej do celu od drogi, na której błądzimy bez kierunku” (LF 3).

Ks. Leszek Smoliński

NA WESOŁO                                                                                                                                                                      

– Ile krzyży było na świątyni Salomona?
– Wtedy nie było jeszcze krzyży

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ – katechezy o Domu Bożym dla nas cz. 74.

To znaczy, że o odrębności stanu świeckich stanowi tzw. świecki charakter (indoles saecularis) ich posługi. Z woli Bożej pozostają w świecie, czyli nie przez przypadek, ani z braku powołania do rzeczy wyższych, lecz zgodnie z zamiarem Boga stanowią odrębny stan w Kościele, stan życia i uświęcania się w świecie.

Ich pozostawanie w świecie polega na realizacji w zwykłych warunkach świata powszechnego powołania do świętości, pośród obowiązków życia rodzinnego i społecznego. Poprzez pracę zawodową i zaangażowanie społeczno-polityczne mają dogłębnie wchodzić w sprawy doczesne i kształtować oblicze świata. Mają uświęcać doczesność i wprowadzać w nią wartości Ewangelii, czyli uświęcać świat od wewnątrz. Dzieło uświęcenia świata jest jakby ich domeną. Są bowiem takie miejsca i okoliczności, w których tylko dzięki ich pomocy łaska Boża może być przekazywana, a Kościół może stawać się solą ziemi i światłem dla świata (por. KK 33).

Od czasu Soboru Watykańskiego II mówi się zazwyczaj o apostolstwie świeckich, które oznacza ich sposób uczestnictwa w zbawczej misji Kościoła i określoną formę jego realizacji. Uzdalnia doń i zobowiązuje przyjęcie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (por. ChL 14), otrzymane charyzmaty (por. DA 3), a wielu świeckich także sakrament małżeństwa, który konkretyzuje ich powołanie i sposób realizacji.

bp Andrzej Czaja

PATRON TYGODNIA  26 kwietnia św. Klet

Klet (Anaklet I) żył w I wieku. Wiadomości o nim są niepewne. Jedni uważają go za Greka, inni sugerują, że został pomylony z Anicetem, późniejszym papieżem. Według najstarszego wykazu papieży miał być drugim z kolei (po Linusie) następcą św. Piotra (79-88/90) – czyli trzecim papieżem. Za jego pontyfikatu w imperium rzymskim po raz kolejny rozpoczęto prześladowanie chrześcijan. Tradycja chrześcijańska zachowana w Kościele przypisuje Anakletowi ustanowienie 25 prezbiterów w Rzymie i zbudowanie nagrobka w miejscu pochowania Piotra. On też miał zapoczątkować zwyczaj rozpoczynania pism papieskich słowami „Pozdrowienie wam i apostolskie błogosławieństwo”.

Został umęczony za cesarza Domicjana. Podawana jest data 26 kwietnia 88 r., chociaż według Euzebiusza z Cezarei (+ 340) miał zginąć w dwunastym roku panowania Domicjana, czyli około roku 92-93. Jego imię jest wymieniane w Kanonie Rzymskim.

ZŁOTA MYŚL TYGODNIA

Wszystkie odpowiedzi, które nie sięgają aż do Boga – są za krótkie.

papież Benedykt XVI

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA IV NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ 21.04.2024

  1. Dzisiaj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, modlimy się za kapłanów, których Chrystus powołał jako swoich pasterzy. Mamy także prosić, by nie zabrakło nigdy tych, którzy w imieniu Chrystusa będą głosić Ewangelię i uobecniać Jego ofiarę.
  2. Po mszy św. o godz. 11.00 spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do pierwszej komunii św. i ich rodzicami.
  3. W poniedziałek różaniec w intencji młodego pokolenia o godz. 17.30.
  4. We wtorek uroczystość, św. Wojciecha, głównego patrona Polski.
  5. W środę nabożeństwo do św. Józefa po mszy św. wieczornej.
  6. W czwartek św. Marka Ewangelisty.
  7. W piątek msza św. szkolna o godz. 18.00.
  8. W sobotę nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po mszy św. porannej.
    W tym dniu przypada Narodowy Dzień Pokuty za Grzechy Przeciwko Życiu Człowieka.
  9. W przyszłą niedzielę będziemy gościli w naszej parafii o. Jędrzeja Baranowskiego, który wygłosi słowo Boże, a po mszy św. będzie zbierał ofiary na Festiwal Życia, który organizują Misjonarze Oblaci MN w dniach od 8 do 14 lipca 2024 r. w Kokotku.
  10. Ponawiam zaproszenie na odpust parafialny ku czci św. Józefa Robotnika, który odbędzie się 1 maja br. Msza św. odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12.00.
    Po południu zapraszam w imieniu Rady Parafialnej na Rodzinny Festyn. Rozpoczęcie na stadionie w Bodzanowie o godz. 16.00. Tradycyjnie zapraszamy do skorzystania z ciepłego i zimnego bufetu, loterii fantowej oraz atrakcji dla dzieci. Czas uprzyjemni nam zespół MUZO.
    Członkowie Rady Parafialnej proszą, aby wyroby domowe przeznaczone na festyn, tj. ciasto, pierogi, krokiety i inne produkty dostarczyć we wtorek 30 kwietnia do domu św. Józefa, a 1 maja do godz. 15.00 na stadion.
  11. W imieniu członków Rady Parafialnej składam serdeczne podziękowanie za złożone fanty na loterię oraz za ofiary przeznaczone na ten cel. Bóg zapłać.
  12. Zjazd Przyjaciół Misji odbędzie się w naszej parafii 5 maja. Ofiary na ten cel można składać w zakrystii lub u pani Alicji Cygan.
  13. Do nabycia Gość Niedzielny, Biuletyn Parafialny, Apostolstwo Chorych.
  14. Solenizantom i jubilatom, którzy w tym tygodniu będą obchodzili swoje święto, życzę obfitości Bożych łask i opieki Matki Bożej.
  15. Niech Boże błogosławieństwo będzie dla nas drogowskazem do wiernego podążania za Jezusem Chrystusem, który zna nas wszystkich i woła każdego z nas po imieniu.

INTENCJE MSZALNE 21– 28 kwietnia 2024 r.  

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 21.04.2024 r.

8:00

Z podziękowaniem Panu Bogu za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo dla dzieci i wnucząt oraz dla całej rodziny.

11:00

1. Za ++ Annę w 10. rocznicę śmierci i + Stanisława Naranieckich.
2. Za + Marię Domin – intencja od Róży Matki Bożej Różańcowej.

 

Poniedziałek 22.04.2024 r.

18:00

Za + Teresę Hutek w 30. dzień po śmierci.

 

Wtorek 23.04.2024 r.
św. Wojciecha, biskupa i męczennika patrona Polski, uroczystość

18:00

Za + męża Zbigniewa Tabisza w 7. rocznicę śmierci.

 

Środa 24.04.2024 r.
św. Jerzego, męczennika

18:00

 

Czwartek 25.04.2024 r.
św. Marka Ewangelisty, święto

18:00

 

Piątek  26.04.2024 r.

18:00 Za +mamę Irenę Kędroń w 3 rocznicę śmierci, za + ojca Edwarda i za ++ braci.

 

Sobota 27.04.2024 r.
8:00
14:00

Z podziękowaniem Panu Bogu za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Danuty i Ryszarda Orłów z okazji 50. rocznicy ślubu.

18:00

Za ++ rodziców Helenę i Józefa oraz Angelikę i Ryszarda, za + Alojzego i za ++ z rodziny.

 

V NIEDZIELA WIELKANOCNA 28.04.2024 r.

8:00

Za ++ Rozalię, Władysława, Helenę, Franciszka Pachołków i za + Dawida Podgórnego.

11:00 1. Za + Franciszka Żuchowicza.
2. Z podziękowaniem Panu Bogu za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Anioła Stróża dla Artura z okazji 10. rocznicy urodzin i o Boże Błogosławieństwo dla taty Pawła z okazji urodzin.

Najnowsza galeria zdjęć: Jubileusz życia zakonnego sióstr Leonetty i Miriam

Jesteśmy też na Faccebok’u

Co planujemy w najbliższej przyszłości?

PIELGRZYMKA DO MEDJUGORIE
7-15 czerwca 2023