U Józefa Numer 25/2025 (1073) Biuletyn Parafialny |
REFLEKSJA
W uroczystość św. Piotra i Pawła z radością oddajemy cześć świętym apostołom, dwom filarom Chrystusowego Kościoła. Piotr jako pierwszy wyznał wiarę w Jezusa pod Cezareą Filipową: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Chrystus Pan chwali Piotra za jego trafną odpowiedź. Nigdy Piotrowi Jezus niczego nie gratulował. Nie gratulował mu cudownego połowu ryb, apostolskiego powołania czy nominacji na pierwszego papieża. Ale pogratulował mu wyznania wiary: „Błogosławiony jesteś Szymonie”, bo taka postawa upewnia Jezusa, że na Piotrze może oprzeć swój Kościół. Chrystus oświadcza, że Kościół oparty na skale będzie tak mocny, że nawet bramy piekielne go nie przemogą. Chrystusowi chodzi o Kościół, który będzie zgromadzeniem wiernych, nową wspólnotą wiary i miłości.
Natomiast Paweł, jak czytamy w prefacji na dzisiejszą uroczystość, „otrzymał łaskę jasnego rozumienia prawd wiary i stał się nauczycielem narodów pogańskich”. Sam przeszedł długą drogę od gorliwego wyznawcy judaizmu i pogromcy chrześcijan, do spotkania z Chrystusem pod Damaszkiem. I odtąd wszystko w jego życiu stało się nowe, blask Zmartwychwstałego całkowicie przewartościował jego dotychczasowe życie. Udał się najpierw na pustynię w Arabii, a później do Tarsu, aby tam w odosobnieniu i ukryciu przygotować się do pracy apostolskiej. Następnie odbywał podróże, znosił trudności i niepowodzenia, które go w związku z tym spotykały. Jako gorliwy sługa Ewangelii mógł wyznać pod koniec swojego życia: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem”.
Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam, jak bardzo potrzebujemy odnowienia wiary i osobistej więzi z Bogiem. Nieobce są nam trudne realia spękanych rodzin, chaos, w jakim pogrążone jest życie osób „bieg donikąd”; lęk przed bezrobociem, bezradność wobec zjawisk niszczących społeczne życie, jak korupcja czy przemoc. Ale doświadczamy też głębokiego pragnienia odnowy, wielu z nas coraz częściej poszukuje okazji odprawienia rekolekcji i doświadczenia wspólnoty, wspólnego pielgrzymowania. Pod koniec Światowego Spotkania Młodzieży z Papieżem w Toronto w 2002 roku kanadyjskie media wyrażały radosne zdziwienie bardzo wielu osób i całych środowisk, że jest możliwe życie sensowniejsze, bogatsze w treści, niż im się wydawało jeszcze kilkanaście dni wcześniej.
Chrystus potrafił budować Kościół na różnorodności swoich uczniów. Patrząc na drogę wiary św. Piotra i dochodzenie do bliskości z Panem w życiu św. Pawła możemy stwierdzić, że Bóg wciąż gromadzi swoich wyznawców w jeden Kościół. I wciąż wybiera do głoszenia Ewangelii i posyła w świat nowe zastępy świadków, wśród których jest również miejsce dla każdego z nas. Pytanie o naszą przynależność do Kościoła, o naszą chrześcijańską tożsamość, to pytanie o naszą wiarę w Chrystusa i miłość do Boga i bliźnich. Dziś chcemy razem z Piotrem wyznać: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. I powtórzyć za św. Pawłem: „Jemu chwała na wieki wieków. Amen”.
ks. Leszek Smoliński
NA WESOŁO:
– Dwie przyjaciółki dyskutują na temat zainteresowania swoich mężów.
– I jeszcze ta piłka nożna, przecież to jeszcze nudniejsze od kryminałów.
– A czemu?
– Bo od razu wiadomo, kto strzelił!
KATECHEZY O DOMU BOŻYM DLA NAS – Wierzę w Kościół
Przyjęcie sakramentu małżeństwa sprawia, że wspólnota mężczyzny i niewiasty staje się zarazem wspólnotą z Bogiem, analogicznie jak Chrystusowy Kościół staje się wspólnotą wzajemnego przenikania się w niej tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Św. Jan Paweł II mówi o tym bardzo wyraźnie w swoim przemówieniu do Roty Rzymskiej:
(…) zgoda małżeńska jest aktem eklezjalnym. Ustanawia ona Kościół domowy i inicjuje rzeczywistość sakramentalną, w której jednoczą się dwa elementy: duchowy, polegający na wspólnocie życia w wierze, nadziei i miłości, i społeczny, polegający na zorganizowanej społeczności, uhierarchizowanej, żywej komórce społeczności ludzkiej, podniesionej do godności wielkiej tajemnicy Kościoła Chrystusa, w której to rzeczywistości Kościół zakorzenia się jako Kościół domowy. W ten sposób w rodzinie osadzonej na sakramencie małżeństwa, należy odkryć pewną analogię całego Kościoła z tajemnicą Słowa Wcielonego, gdzie w jednej i tej samej rzeczywistości jednoczy się to, co boskie z tym, co ludzkie. Kościół ziemski posiadający dobra niebieskie, społeczność hierarchicznie zorganizowana i Ciało Mistyczne Chrystusa. Rodzina chrześcijańska zasługuje również na miano „Kościoła domowego”, ponieważ w niej urzeczywistniają się różne elementy życia i działalności Kościoła Chrystusowego. Zdaniem św. Jana Pawła II, istnieją też „(…) wielorakie i mocne więzy wzajemnie łączące Kościół i rodzinę chrześcijańską, tworzące w niej niejako «Kościół w miniaturze» i sprawiające, że jest ona swego rodzaju żywym odbiciem i historycznym ukazaniem tajemnicy Kościoła” (FC 49)
bp Andrzej Czaja
OPOWIADANIE – skorpion
Wesoła i żarłoczna wspólnota gołębi wybrała sobie na domostwo dziedziniec kościelny. Po ślubach, szczeliny bruku wypełniały się ziarenkami ryżu, które wzbudzały radość ptaków. Kilka ziaren znalazło się również wewnątrz kościoła i gołębie ogarnięte entuzjazmem znalazły się w świątyni.
Niektóre pozostawały tam również w czasie niedzielnych mszy, swymi lotami przeszkadzając i rozpraszając wiernych, nie mówiąc już o «śladach» pozostawianych na posągach świętych. Oburzony proboszcz zwołał posiedzenie Rady Parafialnej, umieszczając w porządku obrad, rozwiązanie tego problemu. «Musimy absolutnie coś zrobić, aby uniemożliwić gołębiom wejście do kościoła!». Jako pierwszy zabrał głos radny, który chyba był potomkiem Heroda i powiedział: «Rozsypmy zatruty ryż, pozbędziemy się wszystkich gołębi».
Franciszkańska dusza wielu radnych oburzyła się gwałtownie: «Przenigdy. Zawieziemy je na wieś, gdzie będą żyły szczęśliwe i w towarzystwie».
To rozwiązanie nie wydawało się jednak możliwe. Podobnie odrzucono projekt doprowadzenia jakiegoś drapieżnika, umiejącego wychwytywać gołębie i również zainstalowanie siatek na drzwiach, i oknach kościoła. W końcu, gdy zapanowało ambarasujące milczenie, najstarszy z radnych spytał: «A więc chcecie, by gołębie już więcej nie wchodziły do kościoła?».
«Tak» – odpowiedzieli chórem radni. «Nie chcecie ich więcej widzieć?». «Tak» – wołali zniecierpliwieni radni. «A więc to proste» – stwierdził staruszek. «Zróbcie tak: ochrzcijcie je, niech przystąpią do Pierwszej Komunii św., udzielcie im bierzmowania, a w kościele już więcej ich nie zobaczycie…».
ZŁOTA MYŚL TYGODNIA
Pokora i wstyd po uczynionym grzechu daleko są milsze Bogu, niż pycha po spełnieniu dobrego uczynku.
święty Augustyn
OGŁOSZENIA NA UROCZYSTOŚĆ APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA, 29 czerwca 2026
- Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli, ukazuje nam prawdę, że dopiero w momentach próby, kiedy widzimy naszą słabość, wtedy pojawia się Bóg, który daje się nam poznać. On przychodzi do nas, przychodzi w swoim Słowie, które posiada cudowną moc.
- Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa dzisiaj po mszy św. o godz. 11.00 i ostatnie jutro po mszy św. wieczornej.
- Dzisiaj przed kościołem zbiórka na wywóz śmieci.
- Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w każdą niedzielę o godz.7.30.
- W poniedziałek różaniec w intencji młodego pokolenia o godz. 17.30.
- W tygodniu przypada pierwsza środa, pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
- W środę nabożeństwo do św. Józefa po mszy św. wieczornej.
- W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań kapłańskich i zakonnych od godz. 17.00.
- W piątek odwiedziny chorych od godz. 9.00.
Nabożeństwo pierwszopiątkowe po mszy św. wieczornej. - W sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi po mszy św. porannej.
- Módlmy się za dzieci, młodzież przebywające na wakacjach i o urodzaje.
- Solenizantom i jubilatom, którzy w najbliższym tygodniu będą obchodzić swoje święto, życzę obfitych łask Bożych i opieki świętych patronów.
- Do nabycia Gość Niedzielny, Biuletyn Parafialny i Misyjne Drogi.
- Bóg jest naszym Ojcem, który pragnie być blisko każdego z nas. Niech Jego błogosławieństwo, które za chwilę przyjmiemy będzie dla nas umocnieniem w codziennym trwaniu przy Zbawicielu i w drodze do nieba.
- Dziękując za wszelkie dobro, życzę Wam, Kochani Parafianie, dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże
INTENCJE MSZALNE 29.06 – 6.07.2025 r.
ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA 29.06.2025 r. |
|
8:00 |
Za ++ Eugeniusza i Tadeusza Bereszków, ++ ich rodziców i za ++ z rodziny. |
11:00 |
Za ++ rodziców Stanisławę i Stanisława, + brata Krzysztofa oraz ++ z rodzin Czopów, Mielnickich i za + Mirosława. |
Poniedziałek 30.06.2025 r. |
|
18:00 |
Wtorek 1.07.2025 r. |
|
18:00 |
Środa 2.07.2025 r. |
|
18:00 |
Za + Mirosława Czopa z okazji urodzin. |
Czwartek 3.07.2025 r. |
|
18.00 |
O powołania kapłańskie i zakonne. |
Piątek 4.07.2025 r. |
|
18:00 |
1. Intencja zbiorowa |
Sobota 5.07.2025 r. |
|
8:00 |
Za dusze w czyśćcu cierpiące. |
18:00 |
Do Bożego Miłosierdzia za ++ rodziców Genowefę i Michała Jaworskich, + siostrę Marię i + szwagra Władysława Caputów, ++ szwagrów Jana i Tadeusza. |
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 6.07.2025 r. |
|
8:00 |
Za + tatę Ryszarda Żaka w 10. rocznicę śmierci i za ++ z rodziny. |
11:00 |
W intencji Parafian. |
Jesteśmy też na: Faccebok’u
Najnowsze galerie zdjęć:
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Jubileusz kapłaństwa o. Leszka i o. Zbigniewa
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 2025 (już wkrótce)
Wielka Sobota 2025 (już wkrótce)