U Józefa
Numer 16/2025 (1067) Biuletyn Parafialny  

REFLEKSJA

Ksiądz Tomaš Halík w książce „Dotknij ran” (2010) pokazuje, że chrześcijanie często nie chcą pamiętać lub wręcz buntują się przeciw temu, że fundamentem ich wiary jest Krzyż – czyli cierpienie i rany. To rany przekonały niewiernego Tomasza, że Chrystus zmartwychwstał. Współczesny świat oferuje nam „wiary” lekkie, łatwe i przyjemne, ale czy można się na nich oprzeć w trudnych chwilach? Halík zastanawia się, czy i jak zraniony Chrystus może przemówić do nas, ludzi XXI wieku. Odpowiedź na to pytanie wydaje się przynosić dzisiejsza liturgia słowa. Spotkanie ze Zmartwychwstałym Mistrzem porusza i odmienia Tomasza. Kiedy spotyka się oko w oko, już nie chce dotykać Jego ran. Patrząc na nie zrozumiał, że życie jest mocniejsze niż rany, że można żyć z ranami. Stąd daje odpowiedź: „Pan mój i Bóg mój!”.

W Jezusie spotykają się i stykają rany człowieka z ranami Boga. Bóg pokazuje, że siła Jego miłości jest „cięższa od ran”. A ta miłość nosi imię Boże miłosierdzie. W jednym z wywiadów na pytanie: „Czym dla Księdza jest Boże Miłosierdzie?” ks. Feliks Folejewski, pallotyn, zwany warszawskim apostołem Miłosierdzia Bożego, tak odpowiedział: „To jest dar, ale i zadanie. Miłosierdzie Boże to nie znaczy, że Bóg przymyka oczy na nasze grzechy i że można Go lekceważyć. Miłosierdzie Boże jest wychowywaniem do coraz większej delikatności wobec Bożej miłości. Jeśli mam świadomość, że ktoś mnie kocha, to byłbym ostatnim niewdzięcznikiem, bym jednocześnie godził w tę miłość. Ta zasada dotyczy także np. miłości małżeńskiej”. I dalej mówił: „Pamiętam, jak mój znajomy, ksiądz proboszcz Kazimierz Hamerschmidt, napisał na swoim obrazku z okazji 50-lecia kapłaństwa: Nie ma zasług, jest tylko dług spłacany Bogu i ludziom.

Pełnym objawieniem miłosierdzia Bożego jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Misterium paschalne ukazuje wielkość miłości Boga do człowieka, który „własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wydał”. W śmierci Chrystusa Bóg jest blisko człowieka dając siebie, aby człowiek mógł uczestniczyć w Jego życiu. Dzięki działaniu Ducha Świętego człowiek otwiera się na działanie miłosierdzia i dostrzega swoją godność, która daje mu możliwość zjednoczenia z Chrystusem, czyli świętości. Jako chrześcijanie mamy najpierw uwielbiać Boga w tajemnicy Jego nieskończonego miłosierdzia. A następnie to miłosierdzie wzywa nas do tego, byśmy – sami doświadczywszy stawali się miłosierni wobec innych przez słowo, czyn i modlitwę.

Pełen łaskawości, współczucia Bóg patrzy na każdego z nas w tę Niedzielę Miłosierdzia. On pragnie dotykać naszych ran i przemieniać je w perły, ponieważ „do końca nas umiłował” i chce, „byśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem”. Ta miłość zaprasza nas, byśmy czerpali siłę do życia, do uzdrawiania ran w nieustannym powtarzaniu: „Jezu, ufam Tobie”. Dlatego też warto mieć nieustanną świadomość słów bł. ks. Michała Sopoćki, że „w zimnym i obojętnym świecie potrafią ostać się tylko serca gorące, które wśród burz i posuchy czerpią moc z ufności w Miłosierdzie Boże”.

Leszek Smoliński

OPOWIADANIE:

„Kłębek wełny”.

Z okazji uroczystości związanych z przybyciem króla do stolicy dwór królewski hucznie świętował. W świątecznej komnacie król przyjmował dary i ofiary od poddanych. Wszystkie dary były bardzo wartościowe: bogato zdobiona broń, srebrne kielichy, drogie płótna haftowane złotem. Gdy orszak ofiarodawców już się rozrzedzał, pojawiła się wiekowa wieśniaczka. Szła w ciężkich drewniakach, utykając i wspierając się na lasce. W ciszy wyjęła z wiklinowego kosza podarunek starannie zawinięty w płótno. Rozległ się wybuch śmiechu, gdy złożyła u stóp króla kłębek białej wełny. Uzyskała ją od swoich dwóch owiec – całego jej dobytku, i uprzędła w czasie długich zimowych wieczorów. Król bez słowa pokłonił się z godnością. Gdy staruszka powoli opuszczała komnatę, odprowadzana pogardliwymi spojrzeniami, król dał znak, by rozpoczynać świętowanie. Staruszka z trudem podjęta nocną wędrówkę w kierunku swojej chaty znajdującej się w lasach królewskich, gdzie dotychczas tolerowano jej obecność. Jednak teraz, gdy ujrzała swój dom, przestraszyła się panicznie. Chata była okrążona przez żołnierzy króla. Wokół biednego domostwa wbijano paliki i rozciągano między nimi białą wełnianą przędzę.

-Mój Boże – westchnęła ze ściśniętym sercem – mój dar obraził króla… Teraz straże aresztują mnie i wtrącą do więzienia… Gdy dostrzegł ją komendant wojska, skłonił się i uprzejmie oznajmił:

-Moja pani, na rozkaz naszego dobrego króla, ziemia, którą może otoczyć nić z waszego kłębka wełny, od tej chwili należy do was.

Obwód jej nowej posiadłości odpowiadał długości wełny w kłębku. Otrzymała tą samą miarą, z jaką obdarowała.

PATRON DNIA28 kwietnia Błogosławiona Hanna Chrzanowsk

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie. Podstawowe wykształcenie Hanna otrzymała w swoim domu rodzinnym, szkołę średnią ukończyła u urszulanek w Krakowie. Po zdaniu matury wraz z koleżanką zaangażowała się w niesienie pomocy żołnierzom w czasie wojny bolszewickiej. W 1922 r. podjęła studia w nowo otwartej Szkole Pielęgniarstwa w Warszawie, które ukończyła z wysoką oceną. W latach 1929-1939 redagowała miesięcznik „Pielęgniarka Polska”. Po wybuchu wojny w 1939 r. przyjechała do Krakowa. Hanna nie załamała się. Zaangażowała się w działalność charytatywną w Obywatelskim Komitecie Pomocy, któremu przewodniczył abp Adam Stefan Sapieha. Szczególną troską otaczała dzieci, w tym także dzieci żydowskie. Pod koniec wojny śpieszyła z pomocą wysiedlonym z Warszawy. Widać też, że jej życie wewnętrzne koncentrowało się przede wszystkim w Eucharystii i niesieniu pomocy bliźniemu w duchu ewangelicznym. Po zakończeniu wojny i otwarciu Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarsko-Położniczej w Krakowie zaczęła pracę jako kierownik działu pielęgniarstwa społecznego i domowego. Hanna, której postawa religijna była dla nich przeszkodą, była zmuszona przejść na wcześniejszą emeryturę. Podjęła się zorganizowania opieki nad obłożnie chorymi i opuszczonymi na terenach parafii krakowskich, przy pełnej aprobacie władz kościelnych. Jako pierwsza w Polsce zaczęła organizować rekolekcje dla chorych. Dzięki ogromnej kulturze i wytrwałości w działaniu zyskiwała coraz więcej zwolenników i powszechne uznanie. Od 1966 r. cierpiała z powodu choroby nowotworowej. Choroba jednak drążyła jej organizm i doprowadziła do śmierci, która nastąpiła 29 kwietnia 1973 r. Kondukt pogrzebowy prowadził kard. Karol Wojtyła. W kazaniu kard. Wojtyła powiedział: „Dziękujemy ci, pani Hanno, że byłaś wśród nas, że byłaś taką, jaką byłaś, z tą twoją wielką prostotą, z tym wewnętrznym żarem, że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z kazania na górze, zwłaszcza tego, które mówi: Błogosławieni miłosierni.” 3 listopada 1998 r. otwarto jej proces beatyfikacyjny w Krakowie. Beatyfikacja nastąpiła 28 kwietnia 2018 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach podczas Mszy świętej, którą sprawował kard. Angelo Amato.

ZŁOTA MYŚL TYGODNIA

Każde ludzkie zadanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie.

Święty Jan Paweł II

OGŁOSZENIA NA II NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ – CZYLI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA – 27.04.2025 

  1. Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli ukazuje nam prawdę, że misja Jezusa została dopełniona. Jezus posyła uczniów, którzy mają kontynuować misję Zbawiciela. Mają tak, jak Jezus głosić życie, miłość i miłosierdzie. Mają związywać i rozwiązywać ludzkie sumienia i ukierunkowywać je na Boga.
  2. Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w niedzielę o godz. 7.30.
  3. Dzisiaj przypada Międzynarodowe Święto Caritasu. Dziękuję członkom Parafialnego Zespołu Caritas za zaangażowanie w funkcjonowanie naszej wspólnoty parafialnej.
  4. Dzisiaj zbiórka na wywóz śmieci.
  5. W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, przeniesiona z 23 kwietnia. Różaniec w intencji młodego pokolenia o godz. 17.30.
  6. We wtorek święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy oraz Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
    W tym dniu przypada w naszej parafii całodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu. Początek adoracji o godz. 9.00, a zakończenie przed mszą św. wieczorną. Zachęcam Róże Różańcowe i parafian do adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Niech to będzie nasze duchowe przygotowanie do odpustu parafialnego.
  7. W czwartek 1 maja wspomnienie św. Józefa Robotnika, patrona naszego kościoła, uroczystość odpustowa. Msze św. będą odprawione o godz. 8.00 i uroczysta suma odpustowa o godz. 12.00, której będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi Krzysztof Trociński OMI z Grotnik. Po mszy św. procesja eucharystyczna. Proszę o przygotowanie sztandarów i feretronów, a druhów strażaków o niesienie baldachimu. W tym roku nie będzie festynu parafialnego z przyczyn obiektywnych.
    Zapraszam brać motocyklową na rozpoczęcie II Zlotu Motocyklowego Bodzanów 2025. Po mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się poświęcenie motocykli i parada przez Bodzanów. Po paradzie zapraszam motocyklistów na spotkanie w parku klasztornym. Parafian proszę, aby w środę po mszy św. wieczornej dostarczyć do bocznej zakrystii ciasto, które będzie można nabyć za dowolną ofiarę po mszach św. o godz. 8.00 i 12.00.
  8. W tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
  9. W piątek nie będzie odwiedzin chorych. Nabożeństwo majowe po mszy św. o godz. 18.00.
  10. W sobotę 3 maja – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, dzień modlitw za Ojczyznę i rodaków przebywających na emigracji. Msze św. o godz. 8.00 i o godz. 11.00.
    Nabożeństwo majowe i wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po mszy św. o godz. 11.00.
  11. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych. O godz. 11.00 msza św. w intencji druhów strażaków i ich rodzin z okazji wspomnienia św. Floriana patrona strażaków.
    Po mszy św. o 11.00 spotkanie Przyjaciół Misji oraz dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. i ich rodziców.
  12. Do nabycia Gość Niedzielny, Biuletyn Parafialny i nowy numer Misyjne Drogi.
  13. Solenizantom i jubilatom, którzy w tym tygodniu będą obchodzili swoje święto, życzę obfitości Bożych łask i opieki Matki Bożej.
  14. Boga nikt nie widział. Ukazał Go nam Chrystus. Dzisiaj Kościół objawia Boga i jest Jego znakiem w świecie. Idźcie z błogosławieństwem w ten świat, by budować duchową świątynię i w swoim życiu ukazywać Chrystusa, naszą drogę, prawdę i życie.
  15. Życzę Wam, kochani Parafianie, miłej niedzieli i owocnego tygodnia. Szczęść Boże.

INTENCJE MSZALNE 27.04-4.05.2025 r. 

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 27.04.2025 r..

8:00

O uzdrowienie duszy i ciała oraz błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Haliny i Stanisława Czubaszków oraz Małgorzaty i Grzegorza Owanków.

11:00

Za + Helenę Kal.

 

Poniedziałek 28.04.2025 r.
św. Wojciecha, głównego patrona Polski

18:00

Za + Henrykę Kwit – intencja od Grzegorza Króla z rodziną z Knurowa.

 

Wtorek 29.04.2025 r.
św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy

18:00

Za ++ Katarzynę i Franciszka.

 

Środa 30.04.2025 r.
św. Piusa V, papieża

18:00

Za + Marię Miksę – intencja od koleżanek pielęgniarek ze szpitala św. Józefa.

 

Czwartek 1.05.2025 r.
Świętego Józefa Robotnika – Odpust parafialny

8:00

W intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

12:00

1.      W INTENCJI PARAFIAN.
2.      Za + Elżbietę Gandziarowską w 30. dzień po śmierci.

 

Piątek 2.05.2025 r.
św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła

18:00

1.      Intencja zbiorowa.
2.      Za + syna Rafała Draba.

 

Sobota 3.05.2025 r.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

8:00

O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Krystyny i Tadeusza oraz dla ich dzieci i wnuków.

11:00

Za + Zygmunta z okazji imienin oraz za ++ Alinę i Stefana Cisowskich.

 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA 4.05.2025 r.

8:00 Rez.
11:00

1.      Za ++ Jana i Marię Pyrzyków, ++ Lecha i Gabrielę Głogowskich oraz za ++ z rodziny.
2.      W intencji druhów strażaków i ich rodzin z okazji wspomnienia św. Floriana patrona strażaków.

 


Jesteśmy też na: Faccebok’u

Najnowsze galerie zdjęć:

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ 2025

Parafia Rzymskokatolicka św. Józefa Robotnika w Bodzanowie
Bodzanów 66     48-340 Głuchołazy
NIP: 755 158 03 10      REGON: 040072310

Telefon: +48 77 439 56 65

Proboszcz parafii, o. Mariusz Legieżyński OMI: +48 503 142 205
e-mail: proboszcz.bodzanow@oblaci.pl

Kancelaria parafialna:
wtorek: 15.00-16.00 oraz sobota: 11.00-13.00

Bank Spółdzielczy: 21 8891 0000 2015 6500 3343 0001